≡ Menu

Nassim Nicholas Taleb – “Antykruchość. O rzeczach, którym służą wstrząsy.”

Nassim Nicholas Taleb napisał książkę, której polski tytuł to “Antykruchość. O rzeczach, którym służą wstrząsy.” Trafiłem na nią przypadkiem “grzebiąc” w Malcolmie Gladwellu. Po jakimś czasie Paweł Tkaczyk poruszył temat. Zdecydowałem się na audiobooka.

Jest to ostatnia książka, którą wchłonąłem w tym roku. Uporządkowała mi kilka spraw i sprawiła, że uśmiech miałem na twarzy przy niemal każdym zdaniu. Ot, chociażby tym, że to, co cię nie zabije – zabije innych.

W końcu zrozumiałem rzeczy oczywiste.

Natura chce, żeby ludzie przeszacowywali swoje szanse, gdyż to daje im energię do podejmowania wyzwań i zwiększa liczbę tych, wśród których można “wybierać”. Wybrani zostają, reszta odpada (delikatnie rzecz opisując). Jednak owo napompowanie ego i pewności siebie musi występować lokalnie, a nie globalnie. Natura nie jest taka głupia – mogłoby się okazać, że wszyscy blogerzy lajfstajlowi z napompowanym ego są bezpłodni, a na to nie może sobie pozwolić (wbrew marzeniom niektórych). Dlatego hiperego musi występować lokalnie dla zminimalizowania zagłady gatunku (albo barwnej mniejszości).

Proste i wspaniałe.

Książka wstrząsnęła (Jakież może być lepsze potwierdzenie idei, którą przekazuje?) pewnymi kręgami.

Przewidywano, że bankowcy wynajmą Szakala, by ubił odważnego Libańczyka. Lewicowe media wkurwione, że im ktoś nasrał do piaskownicy rozpoczęły jedyne co mogły. Celebracja przypadkowości przez Taleba podgotowała jaja zwolenników stabilności na miękko.

Autor nie marnuje życia – potrafi wywoływać zazdrość. I kilka innych uczuć.

Kupił me serce opowieścią jak kazał “spierdalać” kierowcom limuzyn na lotnisku JFK. Mnie osobiście nie udała się ta asertywna sztuczka i musiałem kiedyś zapłacić 138 dolców za przejażdżkę na Long Island. Mądrzejszy o to i o kilka innych prawd postanowiłem się zakochać w Nassimie Nicholasie Talebie.

“Antykruchość” to książka, którą będę polecał przyjaciołom.

 

Nassim Nicholas Taleb
“Antifragile: Things That Gain from Disorder.”
Random House, 2012.

“Antykruchość. O rzeczach, którym służą wstrząsy.”
Audioteka, 2013

 

Następny

Poprzedni